مدیریت منابع انسانی

نقش خطای هاله ای در استخدام پرسنل

♦خطای هاله ای چیست؟

اگر با خطای هاله ای آشنایی ندارید، شاید لازم باشد یک مثال از آن مطرح کنیم.

خیلی از ما در ابتدای آشنایی، افرادی را که از لحاظ چهره، جذاب یا زیبا هستند را انسان های باهوشی فرض می کنیم تا زمانی که با آنها مراوده ی بیشتری کنیم و از سطح هوش آنها آگاه تر شویم.

یکی از دلایل مستقیم دانستن رابطه ی زیبایی با هوش انسان ها، قرینگی و منظم بودن خطوط چهره ی آنها هست که ذهن ما این نظم را به افکار و ابعاد دیگر شخصیتی طرف مقابل تعمیم می دهد.

دلیل اینکه این خطا را خطای هاله ای می نامیم، به نقاشی های قرون وسطی مربوط است که هاله ای از نور دور سر افراد مقدس ترسیم می شد و شدت آن نور باعث می شد، چهره آن شخص دیده نشود.

سیستم عصبی مغز ما برای خلاصه کردن تحلیل هایش، تمایل به تخمین زدن دارد تا در سریع ترین زمان ممکن بتواند به تصمیم گیری های ما کمک کند.

شاید توضیح خلاصه تا همین جا برای بیان اصل مطلب مان کافی باشد و در صورتی که علاقه مند به آشنایی بیشتر با بحث اثر هاله ای هستید، می توانید به سایت متمم مراجعه کرده و از این لینک به مطالعه ی آن بپردازید.

نقش خطای هاله ای در استخدام پرسنل :

حال قصد داریم نقش خطای هاله ای در استخدام یا حتی مدیریت منابع انسانی را توضیح دهیم که اگر از آن غافل شویم، در مراحل گزینش ممکن است در تشخیص صلاحیت افراد دچار گمراهی شویم.

هر کدام از ما به هر حال انسان هستیم و در تصمیم گیری هایمان ممکن است تحت تاثیر سلایق شخصی مان قرار بگیریم.

بنابراین وقتی با متقاضی استخدام روبرو می شویم ممکن است زیبایی، اندام، فن بیان، شوخ طبعی، قومیت یا هر ویژگی دیگری که می تواند هم مثبت(جذاب) باشد و ما را به سمت خود متمایل کند، و همچنین می تواند در تضاد با سلیقه ی ما باشد و حس ما را نسبت به خود بد کند. مثلا ممکن است آن شخص از خیلی لحاظ المان های مورد نظر ما برای همکاری در بخش فروش را داشته باشد، اما به این خاطر که کمی چاق است و ما نیز علاقه یی به افراد چاق نداریم، در قضاوت مان برای تشخیص صلاحیت آن فرد دچار خطا یا سوگیری شویم و به گزینش آن فرد رای منفی بدهیم.

راهکار:

یک راه حل ساده برای غلبه بر خطای انسانی مان، تهیه ی فرم جداگانه ایست که ویژگی های ظاهری فرد را بصورت تفکیک شده در آن مشخص کرده و نمره ای هم برای مشخص کردن حد و شدت آن مورد نظر بگیریم تا در انتها با کنار هم قرار دادن نمره های آن فرد، قضاوت دقیق تری داشته باشیم و رای مان از حالت کلیشه ای خارج شود.

نکته ی بسیار مهم و پایانی:

ویژگی ظاهری، فقط بخش کوچکی از معیار های لازم برای گزینش افراد است و ابعاد دیگری چون: انگیزه ها،مهارت ها،تجارب و غیره هستند که بررسی آنها مستلزم صرف زمان بیشتری می باشد. اما خصوصیات ظاهری، اولین داده هایی هستند که اگر بر نگاه ما به آن فرد سایه بیندازند، ممکن است در تحلیل مراحل دیگر، ما را دچار اغراق یا سنجش سطحی کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *